عجایب دنیای باستان ۲

تاریخ شگفتی ها

۱۱- اسکندریه :

گفته میشود اسکندر مقدونی طی جهان گشایی اش بیش از ۷۰ شهر ساخت که اسکندریه یکی از آن شهرها بود. با برپایی اسکندریه, دوران شکوفایی “ممفیس”(Memphis), پایتخت قدیمی مصر به سر رسید و این شهر به عنوان پایتخت “سلسله ی بطلمیوسی” انتخاب شد.در برخی از منابع تاریخی آمده که اسکندر خود نقشه این شهر را طراحی کرده است.

یکی دیگر از عوامل شهرت این شهر در دوران باستان, فانوس دریایی آن بود که از عجایب هفت گانه جهان بود.همچنین یکی از معروف ترین کتابخانه های جهان , کتابخانه اسکندریه در این شهر قرار داشته که سرشار از کتاب های یونانی و مصری بود و در نهایت به خاطر یک آتش سوزی گسترده نابود شد.اسکندریه قرنها به عنوان مرکز دانش و یادگیری تمدن هلنیستی ها شناخته میشد و از زمان تاسیسش تا حمله ی اعراب در قرن هفتم میلادی, این شهر پایتخت مصر بود, اسکندریه در حال حاضر دومین شهر بزرگ مصر است.

۱۲-معبد دلفی : 

یونانی ها در دوران باستان معبد “دلفی” (Delphi) را مرکز زمین می پنداشتند.این پرستشگاه برای “آپولون” (Apollo) بود و طبق منابع مختلف همواره یک پیشگو در آن حضور داشت که مراجعان را راهنمایی میکرد. ازین پیشگو به نام پیتیا (Pythia) یاد میشود. یونانیان معتقد بودند او از طریق ارتباط با آپولون میتواند پیشگویی کند.

معمولا پیتیا سالی یک بار پیشگویی انجام میداد, اما در زمان اوج محبوبیت پرستشگاه دلفی سه پیتیا در آن محل حضور داشتند. همه ی پیتیاها زن بودند و بعد از مرگ هر کدام از آنها , این سمت نصیب یکی از آنها میشد.این پرستشگاه در قرن هشتم پیش از میلاد تاسیس شد و در نهایت “تئودوسیوس یکم” امپراتور رم, در حوالی سال ۳۹۳ میلادی مکان های مربوط به بت پرستی را برای گسترش مسیحیت تعطیل کرد و در نتیجه مراجعه به این پرستشگاه ممنوع شد.

۱۳-تمدن اتروسک :

پیش از تاسیس امپراتوری رم, اتروسک ها در بین قرن های هشتم و سوم پیش از میلاد در بخش شمال غربی ایتالیا زندگی میکردند. هر چند رمی ها بیشتر مظاهر فرهنگی این تمدن را نابود کردند اما برخی آداب و رسوم اتروسک ها به سبک زندگی رمی ها نفوذ کرد مانند نبرد گلادیاتور های رم.

همانند یونان باستان شهر های تمدن اتروسک هم شهرهای مستقلی بودند که وجه اشتراک آنها با یکدیگر, مذهب, زبان و فرهنگ بود. با حمله نیروهای سیراکیوز و کومای به شهر های اتروسک, دوران افول این تمدن آغاز شد. درنهایت رمی ها بسیاری ازشهرهای اتروسک را نابود کردند و شهرهای باقی مانده هم تا قرن اول پیش از میلاد تحت تاثیر فرهنگ و سبک زندگی امپراتوری رم قرار گرفتند.

۱۴-فیدیاس :

هر چند کارهای فیدیاس (Phidias) شهرت زیادی دارند اما در مورد زندگی او اطلاعات زیادی در دست نیست. این پیکرتراش آتنی بین سالهای ۴۹۰ و ۴۳۰ پیش از میلاد فعال بوده و از جمله مشهور ترین کارهای او میتوانیم به ساخت مجسمه هایی از زئوس و آتنا اشاره کنیم. مجسمه زئوس او که درسال ۴۳۰ پیش از میلاد تکمیل شد یکی از هجایب هفت گانه جهان بود, متاسفانه هیچ کدام از مجسمه های او باقی نمانده اند و وضعیت او در سالهای آخر عمرش هم نامعلوم است.

مجسمه ی زئوس از عجایب دنیای باستان

۱۵-رتیاریوس :

گلادیاتور های رمی مشابه یکدیگر نبودند و نام آنها با توجه به سلاح های مورد استفاده انتخاب میشد. در بین گلادیاتور های رمی, رتیاریوس ها شهرت زیادی داشتند , این افراد برای مبارزه از نیزه سه شاخه و تور فلزی و گاهی اوقات خنجر استفاده میکردند. در قرن اول میلادی این گلادیاتور ها بسیار پرطرفدار بودند.

رتیاریوس

۱۶-کشتی های جنگی هلنیستی :

این کشتی ها ۴۰ تا ۴۵ متر طول و چهار متر عرض داشتند و نیرو محرکه ی آن از طریق پنج ردیف پاروزن که در دوطرف کشتی قرار داشتند تامین میشد. در هر کشتی حدود ۳۰۰ پاروزن , ۳۰ دریانورد و ۱۲۰ نیروی نظامی حضور داشتند و این کشتی ها در عرض کم تر از دوماه ساخته میشدند. این کشتی ها به وسیله یونانی ها , رمی ها و کارتاژی ها مورد استفاده قرار میگرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *