نگاهی به ژانر سایبرپانک

بازی های رایانه ای دیجیتال شگفتی ها

 

“سایبرپانک” ژانری ست که به تازگی بیش از قبل مورد توجه کارگردانان سینما و بازی های ویدیویی قرار میگیرد. عموم ما با لغت سایبرپانک آشنا نیستیم ولی اگر بخواهیم تصویر درستی از این ژانر معرفی کنیم خوشبختانه در سالهای اخیر در سینما و گیم شاهد عناوین خوبی در این ژانر بودیم. سه گانه ی ماتریکس (Matrix) و فیلم تحسین شده ی فراموشی (Oblivion) نمونه های خوبی ازین ژانر در سالهای اخیر بودند.

در دنیای بازی های ویدبویی اما اوضاع خیلی بهتر است. عناوین درخشان و کلاسیک زیادی در این ژانر وجود دارد که به تفصیل در ادامه خواهم پرداخت. ابتدا میخواهم در مورد خود این ژانر صحبت کنم.

سایبر پانک “Cyberpunk” از دو کلمه تشکیل شده است. سایبر (Cyber) به معنای جامعه یا کلونی میباشد و کلمه (Punk) به معنی پوچی میباشد.

پانک در اصطلاح به معنای چوب پوسیده و حتی “جوان پوچ و هرزه ” هم تعبیر شده است. پس میشود مفهوم جامعه سایبرپانکی را فهمید و درک کرد.

اما در مفهوم سایبرپانک جامعه ای است که دچار پوچی و هرزگی ناشی از پیشرفت وسیع علمی یا اقتصادی, رفاه, اختلاف شدید طبقاتی و …میشود.

جوامع سایبرپانکی معمولا توسط حکومت های خودمختار و گروه های بزرگ مافیایی و کانگستری کنترل میشوند. جوامع سایبرپانکی اغلب به تعادل در سامانه اجتماعی و اقتصادی و … نمیرسند و چیزی که در این جوامع حکومت میکند قانون جنگل است, اینکه ما از قانون گرگ پیروی میکنیم نه گوسفند تبدیل به شعاری در این نوع جوامع میشود. اما نکته مهمی که نباید ناگفته بماند این است که این جوامع با شعار های مثبت و متعالی تشکیل میشوند و از این جهت ژانر سایبرپانک با مفهوم اتوپیا(آرمان شهر ) چندان بی ارتباط نیست. نکته بعدی قرار گرفتن این جوامع در یک پیشرفت عظیم و جهش یافته در علم و تکنولوژی است. دنیا به دست شرکت های بزرگ رایانه ای افتاده و کنترل شریان های اصلی زندگی مردم تحت نظام های سرمایه داری هستند که قوانین حکومتی خودشان را دارند.

 

 

زندگی اجتماعی در جامعه سایبرپانک ترکیبی از زندگی مدرن با فعالیت های اجتماعی روزمره است. دختران جوانی که سر چهارراه سیگار میکشند, در خیابان ها مردمی را میبینیم که مدام سرشان داخل موبایل شان است!!

روابط اجتماعی کمرنگ میشود و مردمی که پایبند به هیچ اصولی نیستند.

تک تک اعمال و رفتار مردم توسط شرکت های بزرگ رایانه ای کنترل میشوند و شخصیت انسان گرفتار در جامعه سایبرپانک همانند تعریفش مانند یک تکه چوب شناور در رودخانه است که هیچ گاه ثبات ندارد, زیرا هماهنگ شدن با جریان زندگی و ایجاد ثبات اعتقادی و اقتصادی و …در سایبرپانک کار دشواری ست و چیزی که انسان را ترغیب به زنده ماندن میکند (ذات بقا) بیشتر نمود پیدا میکند. یک.نمونه بارز و دقیقا اش را در سری بازی های دئوس اکس (Deus Ex ) میبینیم. در این عنوان شرکت های ساخت و توسعه اعضای مصنوعی بدن انسان کنترل اوضاع را بدست دارند و همین جولان گاهی است برای گروه های مافیایی و کانگستری.

به همین بهانه نگاهی می اندازیم به سایبرپانکی ترین بازی های رایانه ای تاریخ:

۱_خیزش اژدها

۱۹۹۰ رایانه های شخصی

ماجرایی اول شخص که الهامات فراوانی از بلید رانر گرفته. محله های فقیر نشین, شب های باران زده, شهرهای بزرگ و …

 

۲_ فلش بک

۱۹۹۲ رایانه های شخصی

دومین بازی به یاد ماندنی سکوبازی که لیست برترین سکوبازی های تاریخ قرار دارد و عناصر سایبرپانکی فراوانی دارد.

 

۳_ زیر آسمان فولادی

۱۹۹۴ رایانه های شخصی

یکی از بهترین ماجرایی های دهه نود , ساخته شده توسط استدیویی که بعد ها “شمشیر شکسته ” را ساختند و به جرات یکی از بهترین دوبعدی های تاریخ.

 

۴_ بلید رانر

۱۹۹۷ رایانه های شخصی

قدیمی تر ها حتما این بازی را به یاد دارند.بهترین اقتباس ماجرایی از شاهکار ریدلی اسکات نیازی به تعریف ندارد.

 

۵_سندیکا

۱۹۹۳ رایانه های شخصی

این بازی و دنباله ی آن ” جنگ های سندیکایی” پدران بازی های تاکتیکی نوبتی بودند .

 

۶_من دهان ندارم, اما باید فریاد بزنم

۱۹۹۵ رایانه های شخصی

 

یک ماجرایی چِت و عجیب. اقتباسی از روی مجموعه داستان کوتاهی به همین نام در فضایی رعب آور.

 

۷_Shadowrun

۱۹۹۳ سوپر نینتندو

تلفیق عناصر سایبرپانک و فانتزی کلاسیک هرگز تا این حد زیبا نبوده است.اورک هایی که سایبورگ اند و الف هایی که هکرند!!

 

۸_Snatcher

۱۹۹۴ سگا

هر بار که اسم کوجیما می آید یاد این بازی می افتم. یک Novel Graphic بی نظیر و تجربه ای فوق العاده.

 

۹_سیستم شاک ۲

۱۹۹۲

رایانه های شخصی

استاد کن لواین شهرت خودرا از بایوشاک دارد اما پیش از آن سیستم شاک ۲ بود و آن آنتاگونیست ترسناک اش که بهترین هوش مصنوعی مهاجم تاریخ بازی هاست.

 

۱۰_دوس اکس( Deus Ex)

۲۰۰۰ رایانه های شخصی

تلفیق تیراندازی اول شخص با عناصر نقش آفرینی و داستانی انشعابی تبدیل شد به یکی از بهترین سایبرپانک های تاریخ که خیلی ها معتقدند برترین هم هست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *