عجایب دنیای باستان


تاريخ باستان يک دوران چند هزارساله را دربرميگيرد،دورانی که به خاطر کمبود منابع، سراسر راز است و نميتوان با قاطعيت تمام در مورد اتفاقات يا ويژگی های آن نظر داد.همين موضوع موجب شده اين دوران جذاببت زيادي براي تاريخ نگاران داشته باشد.هر تمدني را ميشود در تعدادي المان خلاصه و از طريق اين المان ها آن دوران را توصيف کرد.در ادامه به تعدادی از المان هاي دنياي باستان ميپردازيم.المان تاريخ که شايد برخي از  آنها مهم نباشند ، اما قطعا ميتوانند در ترسيم فضاي دنياي باستان به ما کمک کنند.

۱-باستت  (Bastet) :

مصريان باستان با پرستش باستت از خود در برابر ارواح شرور و بيماري ها محافظت ميکردند.باستت ،رب النوع خانه ، گربه ها و باروری و پدر او ايزد آفتاب،  رع (Ra) بود.محل عبادت اين رب النوع در شهر تل بسطه قرار داشت و حتي افراد برای دفن گربه های خود به اين شهر ميرفتند.به اعتقاد مصريان باستان، در جهان پس از مرگ باستت ارواح را هدايت ميکرد.

باستت 

۲-امپراتوری هيتی ها :

طی سال های ۱۹۰۰ تا  ۸۰۰ پيش از ميلاد، هیتی ها بر سرزمین ترکیه امروزی فرمانروایی میکردند.این امپراتوری در کنار بابلی ها و مصری ها از جمله قدرتمند ترین حکومت های منطقه بودند.پایتخت این امپراتوری خاتوشا (Hattusa) بود که ظاهرا در آن زمان بزرگترین منطقه شهری بود.ویرانه های این شهر در نزدیکی شهر امروزی “بوغاز قلعه” قرار دارد.پادشاه این امپراتوری در این شهر زندگی میکرد,شخصی که همزمان روحانی ارشد و فرمانده نیروهای نظامی و قاضی القضات بود.بعد از این که آشوری ها موفق به تسلط براین امپراتوری شدند, تا سال ها ههیتی ها برای اینکه بتوانند حکومت خود را حفظ کنند به آشوری ها مالیات پرداخت میکردند.اما درنهایت در حوالی سال ۸۰۰ پیش از میلاد این دو حکومت با یکدیگر ترکیب شدند و امپراتوری آشوری نو پدید آمد.ارابه های جنگی هیتی ها در آن زمان سبک ترین و سریع ترین ارابه ها بود.

۳-لئونیداس :

شهرت این شخصیت در سالهای اخیر به فیلم پرسروصدای “۳۰۰” برمی گردد.”لئونیداس(Leonidas) حوالی سال ۵۳۰ پیش از میلاد متولد و در سال ۴۹۰ پیش از میلاد به عنوان پادشاه اسپارت انتخاب شد.او پسر پادشاه “آناکساندر ریدز” (Anaxanderrides) بود و بعد از مرگ مشکوک برادرش, به مقام پادشاهی رسید.با وجود این که شک و تردید های زیادی در مورد صلاحیت او وجود داشت, اما لئونیداس فرمانروای خوب و عادلی بود.خشایارشاه هخامنشی که قصد تصرف یونان را داشت ,تصمیم گرفت به این سرزمین حمله کند.برای اینکه او به منطقه ی “آتیکا” برسد باید از سرزمین “ترموبیل” رد میشد و دراین منطقه لئونیداس و یارانش آماده دفاع بودند.در ۴۸۰ پیش از میلاد او موفق شد بیش از شش هزار سرباز را از شهرهای یونان برای مقابله با نیروهای ایرانی گرد هم آورد.وقتی که اوضاع از کنترل خارج شد بیشتر نیروهای یونانی فرار را بر قرار ترجیح دادند.اما لئونیداس و حدود ۳۰۰ سرباز اسپارتی ماندند و تا آخرین نفس از سرزمین خود دفاع کردند.اگرچه درنهایت شکست خوردند. ایرانی ها سر لئونیداس را از بدن او جدا کردند.اتفاقی که توهین تلقی شد و تا قرن ها به نفرت یونانی ها از ایرانی ها دامن زد.

۴-ارغوانی صوری

مردم شهر “صور” (Tyre) در امپراتوری فنیقیه برای تولید رنگ ارغوانی خاصی که به ارغوانی صوری شهرت داشت, از یک نوع حلزون دریایی استفاده میکردند.به دلیل زیبایی این رنگ و مقاومت بالای آن , این رنگ هواداران زیادی داشت و بسیار گران قیمت بود.صوری ها این رنگ را به مناطق مختلف صادر میکردند و در نهایت رومی ها آن را به عنوان رنگ لباس امپراتوران خود برگزیدند.

۵-دروازه ایشتار :

در ورودی شهر بابل چندین دروازه قرار داشت که نام هشتمین دروازه “ایشتار” (Ishtar) بود .نام آن از الهه آشوری “ایشتار” گرفته شده بود .گفته میشود ساخت این دروازه حوالی سال ۵۷۵ پیش از میلاد به دستور بخت النصر دوم.صورت گرفته.روی دیوار این دروازه نقش هایی از گاوها, شیرها, و تعدادی اژدها وجود دارد که نمادی از خدایان بین النهرین بودند. همچنین سطح این دیوار از آجرهای فیروزه ای و آبی لعاب دار براق پوشیده شده و ارتفاع این دروازه به حدود ۱۱٫۵ متر میرسیده است. بقایای این دیوار طی سالهای ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۴ از عراق خارج و در سال ۱۹۳۰ در برلین بازسازی شد.با وجود این به دلیل که موزه ی پرگامون فضای کافی برای بازسازی کامل این دیوار را در اختیار نداشت , تنها بخشی از آن بازسازی شد و باقی مانده های آن در بخش انبار این موزه نگه داری میشود.

۶-نوسوس(Knossos) :

شهرت نوسوس(Knossos) پیش از انکه به اهمیت آن در تمدن مینوسی(Minoan)ارتباط داشته باشد , به ارتباط این شهر با داستان های اساطیری  بر میگردد.در این شهر هزارتوی معروفی قرار داشته که به دستور پادشاه مینوس و به دستان صنعتگر افسانه ای یونان “دایدالوس” ساخته شد.در این هزارتو مینوتور ها(موجودی افسانه ای که نیمی انسان و نیمی گاو است) زندگی میکردند.

اما نوسوس صرفا یک شهر افسانه ای نبود. این شهر مرکز سیاسی, فرهنگی و آئینی تمدن مینوسی بود و تاجران ساکن شهرهای شرق مدیترانه برای تجارت به این شهر نی آمدند.هر چند نوسوس یک شهر کامل و پر رونق بود اما شهرت افسانه ای پیرامون آن بیشتر به کاخی برمی گردد که داخل این شهر قرار داشت.طی حفاری های انجام شده توسط باستان شناسان درسال ۱۸۷۸ نیمی از کاخ کشف شد و ۵۰ سال بعد باستان شناسان موفق شدند تمام کاخ را از خاک بیرون بیاورند.

۷-زنوبیا(Zenobia) :

در دنیای باستان زنان از حق و حقوق زیادی برخوردار نبودند, در چنین وضعیتی زنی به نام زنوبیا موفق شد یک حکومت خود مختاری راه بیندازد. بعد از ازدواج با حاکم پالمیرا, گفته میشود او شوهرش را به قتل رساند و در سال ۲۶۷ میلادی قدرت را در دست گرفت.بعد از گرفتن قدرت اعلام کرد که پالمیرا دیگر تابع امپراتوری رم نخواهد بود.جالب است بدانید تعدادی از امپراتوران رم نتوانستند مانع بلند پروازی های این زن شوند و امپراتوری او را به رسمیت شناختند . زنوبیا بلند پروازی های زیادی داشت و توانست مانع حمله ی ایرانی ها به سرزمین خود شود و همچنین سرزمین های سوریه و آناتولی امروزی را فتح کرد.بعد از یک سال تلاش پی در پی توانست مصر را از آن خود کند. در نهایت وقتی “اورلیان” در رم امپراتور شد به سمت پالمیرا لشکر کشید و زنوبیا مجبور شد فرار کند.

در مورد خودکشی یا احتمال برگرداندن او به رم نظریات ضد و نقیضی وجود دارد اما به هر حال نام زنوبیا به عنوان زنی که توانست امپراتوری رم را سالها به چالش بکشد در تاریخ ثبت شد.

۸-خشایارشاه :

او در حوالی ۵۱۹ پیش از میلاد متولد شد و بعدها به یکی از مشهورترین پادشاهان ایران بدل شد. بعد از برگرداندن آرامش به سرزمین خود خشایار شاه تصمیم گرفت هدف بعدی خود را محقق کند که چیزی نبود جز تصرف یونان.

او در سال ۴۸۰ پیش از میلاد به یونان یورش برد اما نتوانست کاملا به هدفش دست پیدا کند.بسیاری از تاریح دانان همین بلند پروازی هارا دلیل تضعیف حکومت او میدانند. در نهایت در سال ۴۶۵ پیش از میلاد با قتل او حکومت خشایار شاه به پایان رسید.

۹-استاتر(Stater) :

استاتر یک سکه ی باستانی مورد استفاده در امپراتوری لیدیه (ترکیه امروزی) بود.این سکه ها در قرن هفتم پیش از میلاد رواج پیدا کردند و از اولین سکه های دولتی دوران باستان بودند. بعد ها دولت های دیگر با الگو گیری از این سکه ها دست به ساخت موارد مشابه زدند. استاتر ها از جنس آلیاژ نقره و طلا به نام الکتروم بودند و ارزش آن ها هم به اندازه وزنشان بود.

۱۰- میتراییسم :

میتراییسم آیین پر رمز و رازی بود که با قطعیت نمیتوان در مورد ریشه ها و جزییات آن صحبت کرد. با وجود این میدانیم که این آیین در قرن اول پیش از میلاد در ایران ظهور کرد ولی در قرن چهارم از بین رفت. هم چنین این آیین بعدها به امپرتوری رم هم نفوذ کرده است.

تمامی این معابد در غار های زیر زمینی قرار داشتند و در تمامی این معابد تصویر میترا که درحال قربانی کردن یک گاو است مشاهده میشود. میتراییسم یک آیین کاملا مردانه بوده و پیروان این آیین برای پذیرش باید مناسکی مشتمل بر درجاتی هفت گانه را طی میکردند که این درجات نشان دهنده مقام روحانی این آیین بوده.

احسان توسلی

گیم همیشه برای من دریچه ای رو به دنیاهای فانتزی بوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس