بهترین فیلم های جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول مابین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ طول کشید. جهان در این دوره شاهد کشتار و قتل عام های بی سابقه ای بود. کشورهای زیادی در این جنگ ها درگیر شدند و استفاده از سلاح های شیمیایی و هواپیما ها در جنگ برای اولین بار در این نبرد ها صورت گرفت.

با وجود تمرکز زیادی که روی جبهه های جنگ جهانی دوم میشود, جنگ جهانی اول کمی بیشتر به حاشیه رفته و فراموش شده است. ولی در سینمای کلاسیک حداقل اوضاع کمی بهتر است و شاهد فیلم های بسیار خوبی در این زمینه بودیم. در این مقاله میپردازیم به شش فیلم برتر با موضوع جنگ جهانی اول.

 

۶- در جبهه ی غرب خبری نیست(۱۹۳۰) :

داستانی بی نظیر از دید یک سرباز آلمانی, اهمیت این فیلم نه فقط به خاطر شکل روایی, بلکه به خاطر تعریف استاندارد های کارگردانی و فیلم برداری ژانر جنگی است.ناگفته نماند که فیلم بر اساس رمانی از اریک ماریا رمارک است.

 

۵- توهم بزرگ(۱۹۳۷) : 

شاهکار “ژان رنوار”, همواره جز ده فیلم برتر تاریخ سینما بوده است. بخش عمده ای از داستان در اردوگاه آلمانی ها میگذرد و بازی بازیگر و کارگردان فقید, اریک فون اشترایم چنان در این فیلم جاودانه ست که فراموش نمیگردد.

 

۴- گالیپولی(۱۹۸۱) :

استاد پتر ویر روایتی حقیقی از نبرد خونین ترکیه, آن هم نه از زاویه دید دو سرباز بلکه از زاویه دید دو دونده ی استرالیایی! تراژدی پایان بندی این فیلم چنان تاثیر گذار است که بعد از بارها تماشا, هنوز اشکم در می آید.

 

۳-راه های افتخار(۱۹۵۷) :

کوبریک که فیلم بد ندارد! اما این فیلمش یکی از بهترین های تاریخ سینماست. سربازان رسته ای دستور عملیات غیر ممکن فرمانده را نمی پذیرند و فرمانده تصمیم می گیرد خودش وارد کارزار تنبیه شان شود. این فیلم را یکی از مهم ترین فیلم های ضد جنگ تاریخ میدانند.

۲- ملکه  آفریقا(۱۹۵۱) :

فیلمی که در ایران با نام ” قایق آفریکن کویین ” شناخته میشود یکی از بهترین تلفیق های ژانر ماجرایی در حال و احوالات جنگ.جهانی اول است. کاپیتان یک قایق تصمیم میگیرد به یک کشتی جنگی حمله کند!!

۱-لورنس عربستان(۱۹۶۲) :

شاهکار بلامنازع استاد دیوید لین. غایت سینمای پرشکوه و جلال حماسی. آمیختن آنهمه ماجراجویی تی ای. لارنس به جنگ.جهانی اول و یکی از ماندگار ترین فیلم های تاریخ سینما. آنهایی که تدوین سینمایی میدانند در گوگل کلمه ی “Match Cut” را جستجو کنند, یکی از نتایج جالب مربوط به همین.فیلم است.

 

احسان توسلی

گیم همیشه برای من دریچه ای رو به دنیاهای فانتزی بوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *