عناصر مهم بازی های رایانه ای ، قسمت دوم:انواع گیم پلی

طبقه بندی سبک های بازی های ویدیویی

در قسمت قبل گیم پلی را تعریف کردیم و تا حدودی با گیم پلی و نقش آن در یک بازی ویدیویی صحبت کردیم. در این قسمت درباره طبقه بندی گیم پلی صحبت میکنیم. از آنجا که بازی های ویدیویی سبک های متنوعی دارند و هر ژانر طرفداران خاص خودش را دارد از این رو شناخت صحیح و اصولی سبک ها برای تولید اثری که میخواهیم نامش را بازی بگذاریم بسیار حائز اهمیت است. طراحی یک گیم پلی بدون شناخت آن در پروژه های بزرگ ممکن نیست زیرا عواملی چون تعادل در گیم پلی و شناخت سلیقه ی مخاطب برای به دست گرفتن بازار مستقیما به سبک برمی گردد. به عنوان مثال سبک اکشن نوبتی به مرور زمان طرفداران خودش را از دست داد و به جز عناوین درخشانی چون سه گانه فاینال فنتزی ۱۳ و عناوین یوبیسافت چون فرزند روشنایی دیگر شاهد عنوان درخشانی نبودیم.

به طور کلی سبک های بازی های ویدیویی به شرح زیر می باشند :

*تیراندازی(Shooter):
-شوتر سوم شخص (Third Person Shooter) به اختصار TPS
-شوتر اول شخص(First Person Shooter) به اختصار FPS
-شوتر تاکتیکی(Tactical Shooter)
-شوتم آپ(Shoot’em up)

سبک تیر اندازی از سبک های بسیار پرطرفدار بازی های ویدیویی است. شامل زیر سبک های سوم شخص ، اول شخص ، تاکتیکی و شوت اند آپ می شود.
اول شخص یا سوم شخص بودن مستقیما به زاویه ی دوربین برمی گردد که خود باعث خلق مکانیک های متفاوتی در گیم پلی می شوند. سبک شوتر اول شخص برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ توسط بازی ساز نابغه یعنی جان کارمک به وجود آمد. کارمک و استدیوی تحت امرش id software در سال ۱۹۹۳ به سبک جدیدی در گیم پلی رسیدند که تا آن زمان بی سابقه بود ، زاویه ی دوربین اول شخص که فقط شامل دست کاراکتر که اسلحه بدست می گیرد در آن زمان غوقای زیادی به پا کرد و کارمک و تیمش id software شروع به ساخت بازی های شوتر اول شخص کردند، بازی های doom, quake, wolfenestien ,… از جمله عناوین موفق و تجاری آن زمان بودند که باعث شدند سبک شوتر اول شخص در بین گیمر ها به محبوبیت زیادی دست پیدا کنند. کم کم سایر استدیوها نیز شروع به فعالیت در این سبک کردند و عناوینی چون,bioshock, far cry, call of duty, battlefield, half life ,… پا به عرصه وجود نهادند و امروزه نیز این سبک با تلفیق سبک های دیگر همچنان طرفداران بی شمار خود را دارد.

شوتر سوم شخص نیز از جمله سبک های پرطرفدار است که با تلفیق اش با سبک های دیگر غوقا می کند ، زاویه دوربین سوم شخص روی شانه اولین بار توسط کمپانی capcom با قسمت چهارم رزیدنت اویل بر سر زبان ها افتاد. شینجی میکامی و استدیوی شماره ۴ کپکام با خلق زاویه ی دوربین سوم شخص روی شانه تحولی در بازی های رایانه ای ایجاد کردند و بعد ها این سبک با عناوینی چون چرخ دنده های جنگ، گوست ریکان و … به قدرت ادامه دادند.
شوتر تاکتیکی نیز بر پایه ی شبیه سازی نظامی بر اساس واقعیت است و روش های پیشبرد بازی کاملا بر اساس واقعیت طراحی شدند و عناصری چون همکاری تیمی نیز به آن اضافه شده. عناویی چون arma, rainbow six, ghost recon, …از جمله شوتر های تاکتیکال موفق هستند. ناگفته نماند که این ژانر از نظر زاویه دوربین ممکن است اول شخص یا سوم شخص باشد.


*اکشن(action):
-مبارزه ای(Fighting)
-سکوبازی(Platformer)
-بزن بکش(Hack and Slash)
-چند نفره ی آنلاین(Battle Arena)
-اکشن مخفی کاری(Stealth)
-بقا (Survivor)

سبک اکشن بسیار گسترده است و به نوعی شوتر را هم شامل میشود. می توان گفت این سبک بر روی تمام سبک ها اثر گذار و قابل تلفیق است.
به همین خاطر می توان گفت سبک شوتر زیر مجموعه ای از سبک اکشن است. زیرا سبک هایی با دوربین اول شخص یا سوم شخص هستند که با این که شوتر نیستند اما در طبقه ی اکشن قرار می گیرند مانند سری الدر اسکرولز و … که نتیجه تلفیق نقش آفرینی با اکشن است.
از جمله ژانر های پرطرفدار اکشن هک اند اسلش است که می توان به عنوان نمونه به سری شیطان هم می گرید ، کسلوانیا، دارک سایدرز و عناوین درخشان استدیوی platinium مانند اسیر شده ، متال گیر رایزینگ و … اشاره کرد. ژانر مخفی کاری نیز از ژانرهای درخشان اکشن به حساب می آید که می توان از هیدئو کوجیما به عنوان خالق آن نام برد.
اما اکشن های چند نفره انلاین یا battle arenaها بیش از پیش جای خود را میان گیمرها و حتی مردم عادی باز کرده اند به طوری که کمتر کسی را میتوان یافت که با عناوین فورتنایت یا پابجی اشنا نباشد.

ادامه دارد

نویسنده: احسان توسلی

احسان توسلی

گیم همیشه برای من دریچه ای رو به دنیاهای فانتزی بوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *