عناصر مهم بازی‌های رایانه‌ای، قسمت پنجم

سبک استراتژی

سبک استراتژی از زیر شاخه های اکشن به شمار می رود. به زبان ساده زاویه دوربین از بالا  وایزومتریک از بارز ترین ویژگی های این ژانر به شمار می رود. اگر گیمر حرفه ای یاحتی معمولی باشید حتما با این سبک آشنا هستید. این ژانر نیز در طول تاریخ پر فراز و نشیب ویدیوگیم، دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است. دهه نود میلادی دوران اوج شکوه و عظمت استراتژی بود و استراتژی باز ها با عناوینی مانند دروازه ی بالدور سیراب شدند. همه چیز اما در اواخر دهه نود تغییر کرد، وقتی کمپانی بلیزارد  دو عنوان استارکرفت و وارکرفت را منتشر کرد، این ژانر طرفداران بی شماری پیدا کرد.  دو عنوان استارکرفت ۲ و وارکرفت ۳ هنوز هم جز تاثیر گذارترین بازی های تاریخ هستند. در این ژانر، استراتژی مبارزه و مدیریت منابع حرف اول را می زند، به طوری که این سبک به دو دسته ی استراتژی نوبتی و استراتژی همزمان تقسسیم می شود. تاثیر کمپانی بلیزارد وو عناوینش پیاده سازی بی نقص استراتژی هم زمان است که با ترکیب دنیای فانتزی  و شخصیت ها و ستینگ داستانی بزرگ و حماسی توانست به فرمول موفقی دست پیدا کند. در کنار موفقیت های بلیزارد، سری بازی های قلعه که در ایران به جنگ های صلیبی  معروف بود! و سری عصر امپراتوری، ادامه دهنده ی موفقیت های این ژانر بودند.

به عنوان مثال در سری عصر امپراتوری، کنترل و مدیریت منابع، اکشن هممزمان و قصه گویی بی نقص باعث شد تا استاندارد های جدیدی در این سبک شکل بگیرد.

در دهه ۲۰۰۰، این سیر تکاملی با استدیوی نام اشنای کریتیو اسمبلی ادامه پیدا کرد، این استدیو با ساخت مجموعه توتال وار، طعم بی نظیر این سبک را به گیمرها چشاند. مدیریت منابع پیشرفته، کنترل کردن منابع اقتصادی و سیاسی و اکشن همزمان آن باعث شد نام توتال وار و استدیوی کریتیو اسمبلی به سرعت جلب توجه کند.

در ادامه این سبک و در اواسط دهه ۲۰۰۰، کمپانی ” تی اچ کیو” و استدیوی رلیک با انتشار جوخه قهرمانان روایت بی نقصی از جنگ های جهانی ارائه داد. بازسازی نبردهای معروف، گرافیک و صداگزاری عالی از جمله نکات بارز جوخه قهرمانان بودند و این سری را در کنار عناوین پرخرج دنیای گیم قرار دادند. در ادامه عناوین زیادی با تلفیق نقش آفرینی با استراتژی این ژانر را به اوج  بردند مانند ستون های ابدیت، دیابلو که توسط بلیزارد منتشر شد و…

استراتژی و کنسول ها

چیزی که مشخص است تاریخ این ژانر با پلتفرم پی سی گره خورده است. به نوعی پی  سی، منزلگاه استراتژی است. مکانیک های گیم پلی در استراتژی برای موس و  کیبورد طراحی شدند و تجربه ی آن با کنترلر کنسول چیزی مثل یک جوک! است. از طرفی سخت افزار قوی تر پی سی و استفاده از امکانات آنلاین، باعث شده همچنان پی سی پلتفرم اول استراتژی باشد.

استراتژی نوبتی

در استراتژی نوبتی، اکشن بازی به صورت نوبتی تعریف می شود. به این صورت که بازیکن بعد از یک نوبت حمله  نمی تواند حمله کند و این نوبت به حرییف یا هوش مصنوعی بازی داده میشود ونوبت دفاع کردن می رسد..

 

احسان توسلی

گیم همیشه برای من دریچه ای رو به دنیاهای فانتزی بوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *