عناصر بازی های رایانه ای، گرافیک، تعریف و اهمیت

با یکی دیگراز سری مقاله های عناصر بازی های رایانه ای در خدمت شما هستم. در چند قسمت قبلی در مورد گیم پلی حرف زدیم و انواع و سبک های مختلف آن را معرفی کردیم،برای مطالعه سری مقاله های عناصر بازی های رایانه ای اینجا را ببینید. نوبتی هم باشد نوبت گرافیک و جلوه های بصری است.
از همان ابتدای شروع به کار کردن صنعت و هنر بازی های ویدیویی، عنصر گرافیک همیشه از مهم ترین ارکان اساسی گیم بوده. جای تعجبی هم نیست چون گرافیک ، به عنوان لایه ی ویو و نمایش بازی است و تمام جلوه ها و تعاملات بازی در این لایه اتفاق می افتد. گرافیک در جذب مخاطب و میزان اثر گذاری محصول نقش بسزایی دارد. تابلوی نقاشی را تصور کنید که به عنوان مثال یک جنگل را به تصویر می کشد. فرض کنید نقاش و خالق اثر به جای رنگ سبز مناسب برای درختان از رنگ کدر استفاده کند، یا ترکیب رنگ هارا اشتباه جای گذاری کند، آن وقت است که پتانسیل های مثبت اثر از بین می رود یا کم رنگ می شود.
گرافیک در بازی های ویدیویی مانند گیم پلی خود انواع و اقسامی دارند، همان طور در نقاشی سبک ها و مکاتب متفاوتی داریم، در گرافیک کامپیوتری به خصوص گیم نیز سبک های متفاوتی را شاهد هستیم. در مورد سبک ها و استایل های گرافیکی در قسمت های بعدی خواهم پرداخت، در این قسمت قصد دارم درباره اهمیت و نقش آن صحبت کنم.
یک بازی ویدیویی از بخش های مختلفی تشکیل شده است. گرافیک به عنوان لایه ی خارجی و نمایش، نقش حساسی دارد. اگر مخاطب نتواند با این لایه ارتباط چشمی یا ارتباط زیبایی شناسی برقرار کند، تعامل کاربر ببا دنیای بازی و سایر بخش ها مانند داستان سرایی و از همه مهم تر گیم پلی از بین می رود. این موارد اغلب شامل اغراق در ترکیب های رنگی و فضاسازی بوده که باعث می شود جلوه ی نهایی بی روح و تصنعی به نظربرسد.
مورد دیگر تشخیص استایل گرافیکی مناسب برای بازی است. یک بازی ساز باید اول از همه مخاطب، فضای بازی، موضوع و…را در نظر بگیرد و سپس استایل گرافیکی را انتخاب کند. بر خلاف تصور عموم، پیاده سازی گرافیک واقع گرایانه همیشه جواب نمی دهد و علاوه بر این می تواند هزینه های تولید را نیز افزایش دهد. به عنوان مثال بازی مردگان متحرک اثر استدیوی تل تیل را در نظر بگیرید، بازی داستان یک آخرالزمان خشن وو ترسناک را به تصویر می کشد و تیم سازنده در این بازی از استایل واقع گرایانه استفاده نکردند، اما گرافیک سل شید و کارتونی بازی علاوه بر این که هزینه های تولید را کاهش داده، یک اثر سبک و مناسب را خلق کرده است.
گرافیک بازی های ویدیویی صرف نظر از سبک وو استایل ها، به دو جنبه یا دیدگاه تقسیم می شود:
گرافیک فنی و گرافیک هنری. گرافیک فنی همان طور که از نامش پیداست، به جلوه های فنی گرافیک می پردازد، مانند این که گرافیک طبق استایل خود چقدر از نظر فنی موفق است. اما در کنار مسائل فنی، گرافیک هنری درباره ی زیبایی حرف می زند، هر چیزی که به حس زیبایی شناختی و جنبه ی هنری گرافیک مربوط است در این دیگاه است.
به عنوان مثال در بسیاری از بازی ها شاهد غروب خورشید هستیم. این جلوه علاوه بر این که باید نظر فنی مانند رنگ، نور پردازی، کنتراست محیط و سایرمسائل فنی صحیح و اصولی باشد، باید زیبایی و دید هنری به مخاطب بدهد که این مورد به این بستگی دارد که کارگردان هنری بازی چه فکری به سرش زده باشد!
در قسمت بعد ضمن اینکه مثال های بیشتری از گرافیک فنی و هنری خواهم زد، به تعریف استایل های گرافیکی در بازی ها خواهم پرداخت، با ما همراه باشید.

احسان توسلی

گیم همیشه برای من دریچه ای رو به دنیاهای فانتزی بوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *