عناصر بازی های رایانه ای، گرافیک، قسمت دوم

در قسمت گذشته درباره ی گرافیک در بازی های ویدیویی صحبت کردیم، در ادامه ی مبحث گرافیک در بازی ها می رسیم به انواع سبک ها و استایل های گرافیکی در بازی ها.

استایل های گرافیکی بازی های ویدیویی

به طور کلی گرافیک بازی هارا به سهه دسته تقسیم می کنند:

    • واقع گرایانه(realistic)
    • stylized
    • abstractionism

سبک واقع گرایانه(realistic)، همه چیز را به صورت واقعی و حقیقی بیان می کند. این سبک در واقع شبیه ساز واقعیت است. توجه به جزییات و ریزه کاری های گرافیکی از ویژگی های سبک واقع گرایانه است، همان طور که می دانید این ریزه کاری های گرافیکی گستره ی وسیعی را در بر می گیرند و می تواند شامل فیزیک و حرکت واقع گرایانه، فیزیک سیالات، نور پردازی دقیق و کیفیت بافت ها یا همان تکسچر باشد. وقتی سازنده تصمیم می گیرد از این استایل گرافیکی استفاده کند باید به طور دقیق به این جزییات بپردازد، در غیر این صورت گرافیک فنی بازی دچار نقص خواهد شد. نکته ی دیگری که در این سبک حائز اهمیت است رده ی سنی بالا (محدودیت مخاطب) و هزینه های بالا می باشد. پس تولید کننده باید همه ی جوانب را در نظر بگیرد. به عنوان مثال سکانس های بازی هایی مثل جی تی ای یا sleeping dogs را در نظر بگیرید، به هر حال خشونت برهنه جزیی از این بازی ها و بسیاری از بازی های دیگر مانند ندای وظیفه یا بتلفیلد است و گرافیک واقع گرایانه به صورت طبیعی محدویت سنی ایجاد می کند. نکته دیگر بالا رفتن هزینه های تولید است. این هزینه ها می تواند مالی، زمانی یا انسانی باشد و دلیل آن تمرکز زیاد روی جزییات است. به عنوان مثال می توان از بازی جدید راک استار یعنی red dead redemption 2 نام برد، که به گفته سازندگان هزینه های بالایی صرف فیزیک و افکت های بازی شده است. اما چند المان در این استابل گرافیکی اهمیت بالایی دارد: کیفیت بافت ها(texture)، فیزیک بازی(شامل حرکت ها و انیمیشن ها) و جزییاتی مانند نورپردازی، افکت ها و … می شود.

سبک stylized

این سبک تغییراتی در سبک واقع گرایانه ایجاد می کند، این تغییرات می تواند استفاده از استایل هنری خاص باشد. اسفاده ی بیشتر از اغراق نیز از ویژگی های این سبک است. به طور دقیق تر این سبک به استایل گرافیکی انیمه ها و کارتون ها نزدیک می شود. cell shade و pixel art از زیر شاخه های این سبک هستند که بسیار پرکاربرد هستند.

همان طور کهه مشاهده می کنید این استایل می تواند جلوه ی هنری تری به بازی بدهد. درواقع این سبک یک نوع نگاه متفاوت است، نگاه فانتزی و غیر واقعی. نکته ی دیگر این است که به دلیل واقع گرایانه نبودن، عواملی چون خشونت بالا و محدودیت سنی در بازی کم تر می شود و ناخوداگاه این طرز فکر به ذهن خطور می کند که بازی برای همه نوع سنین مناسب است! اما نکته ی مهم دیگر در این سبک کاهش هزینه های مختلف تولید اثر است که البته به نوع بازی هم بستگی دارد. این مثل مقایسه ی یک فیلم واقعی با یک انیمیشن است. ناگفته نماند که ایجاد خلاقیت به کاربردن گرافیک هنری و استفاد ه از طیف وسیعی از رنگ ها و در نهایت زیبایی بصری در این سبک رایج تر و ممکن تر است.

سبک abstractionism

در این سبک شاهد طراحی و نمایش مستقیم یک مدل یا کاراکتر یا محیط نیستیم. این سبک با اشکال هندسی و خطوط و رنگ ها تعریف می شود.
به عنوان مثال بازی تتریس را در نظر بگیرید، این بازی شامل اشکال هندسی چند ضلعی و استفاده از رنگ هاست. به طور دقیق تر در این سبک ، یک طرح یا مدل واقعی و بیرونی از چیزی ارائه نمی شود و تصویر ارائه شده یک جلوه ی تصنعی و درونی است.

با ادامه ی این سری مقالات همراه میمکاچ باشید..

احسان توسلی

گیم همیشه برای من دریچه ای رو به دنیاهای فانتزی بوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *