عناصر بازی های رایانه ای، گرافیک، قسمت سوم

تنظیمات گرافیکی در بازی های ویدیویی

در قسمت گذشته درباره ی انواع استایل های فنی گرافیکی در بازی ها صحبت کردیم، برای مطالعه ی قسمت قبلی اینجا کلیک کنید.
در این قسمت قصد دارم درباره ی مسائل و اصطلاحاتی صحبت کنم که بیشتر با آنها سروکار داریم، منظورم تنظیمات مختلف گرافیکی مانند MSAA, MLAA, FXAA, SSAA,MLAA در بازی مورد نظر است. همان طور که می دانید گرافیک یک بازی ویدیویی از عناصر و یا تکنیک های مختلفی تشکیل شده است و همه ی انها در جهت افزایش کیفیت در بخش فنی و هنری بازی است. اگر در بازی مورد نظرتان به قسمت setting بروید تعدادی از انها را می بینید(بستگی به بازی مورد نظرتان دارد).
می خواهیم تعدادی از مهم ترین این اصطلاحات و تنظیمات را باهم بررسی کنیم.

Resolation -1: مهم ترین و رایج ترین عنصری که در گرافیک به آن برخورد می کنیم وضوح تصویر یا رزولیشن است. رزولیشن یا وضوح تصویر به معنای تراکم پیکسل ها یا رنگ ها در نمایشگر شماست و هرچه مقدار آن بیشتر باشد با تصویر شفاف تری رو به رو هستیم. اگر از سخت افزار مناسبی برخوردار نباشید بالا بردن رزولیشن باعث ایجاد لگ و افت فریم در بازی می شود و برای حل این مشکل مجبورید رزولیشن را کاهش دهید. ختما تا بحال دیده اید که با کاهش رزولیشن تصویر شما به سمت افق کش می آید، علت آن این است که رزولیشن انتخابی شما با رزولیشن مانیتور هماهنگ نیست و این باعث کش آمدن تصویر به سمت افق می شود.
رزولیشن را به صورت ضرب دو عدد نشان می دهند به عنوان مثال رزولیشن (۸۰۰ * ۶۰۰) به معنی ۸۰۰ پیکسل در طول و ۶۰۰ پیکسل در عرض می باشد. بدیهی است که افزایش این عدد باعث افزایش وضوح تصویر می شود، مثلا رزولیشن (۱۳۶۰ * ۱۰۲۴ ) به مراتب شفاف تر است.

بازی ویچر۳ در رزولیشن پایین

۲- texture: تکسچر یا بافت از اجرای مهم گرافیک است. وقتی این تنظیم را بالا می برید بافت ها طبیعی تر می شوند و این حافظه ی زیادی از کارت گرافیک مصرف می کند. با کاهش کیفیت بافت ها ، بافت ها جزییات خود را از دست می دهند که نتیجه ی آن مصرف حافظه ی کم تر کارت گرافیک و در نتیجه افزایش نرخ فریم بازی است. معمولا گیمر ها می خواهند این ستینگ را روی حداکثر ببرند و با رزولیشن بالا لذت واقعی گیم را بچشند، اما کاهش نرخ فریم در سیستم های ضعیف تر این موضوع را بلای جان! می کند. البته این موضوع می تواند شخصی باشد ، مثلا وقتی بازی بایوشاک بی کران را با آن گان پلی سریع اش تجربه می کردم اصلا کاهش تکسچر برایم اهمیت نداشت. این به درجه ی اهمیت گیمر به عناصر بازی بر می گردد ، اگر دلیل بازی کردنتان گرافیک خفن و دهن پر کن باشد ، این گزینه بسیار مهم است.

در این تصویر تفاوت بالا و پایین بودن بافت را به وضوح مشاهده می کنید(ویچر ۳)

۳-frame per second: همان طور که از نام اش پیداست ، این گزینه تعداد فریم ها بر ثانیه را روی عددی قفل می کند، این تنظیم بسته به قدرت سخت افزار شما نتایج متفاوتی دارد.

۴-anti-aliasing: اگر در بازی کردن حرفه ای باشید و گرافیک برایتان مهم باشد ، حتما با این گزینه اشنا هستید. این یک تکنیک گرافیکی برای نرم یا خیره کردن و یا صاف کردن سطوح تیز و لبه های زننده است. اگر این گزینه خاموش باشد با لبه های تیز در اشیا طرف هستید ، به طوری که پولیگان و چند ضلعی هایی در لبه ی اشیا دیده می شود و گرافیک بازی خام و ناپخته به نظر می رسد. این تکنیک پیکسل های لبه ها و گوشه هارا باهم ترکیب می کند و نتیجه اش می شود لبه هایی نرم و صاف که تصویر واقعی تری می دهد. این تکنیک انواع مختلفی دارد که هر کدام به نوعی سخت افزار شمارا به چالش می کشد.

انواع تکنیک های anti-aliasing:

MSAA (multi sample anti aliasing): این تکنیک معمول ترین تکنیک anti aliasing است و به این صورت عمل می کند که همواره میانگینی از رنگ پیکسل یک لبه و یا گوشه را نشان می دهد. می توانید از بین گزینه های ۲x , 4x, 8x انتخاب کنید.

(fast approximate anti aliasing) FXAA : این تکنیک نسبتا تکنیک سبکی است، و در اکثر بازی ها می توانید بدون این که سخت افزار قوی داشته باشید این گزینه را فعال کنید و نتیجه قابل قبولی بگیرید. این تکنیک بر خلاف تکنیک MSAA پیکسل میانگین انتخاب نمی کند، بلکه پیکسل های لبه یا گوشه را می پوشاند. مزیت این تکنیک سبک بودن آن است اما وضوح تصویری که می دهد بالا نیست و اغلب با خیرگی در تصویر دچار می شوید.

TXAA و MLAA : این دو تکنیک مشابه هم عمل می کنند، به این صورت که در داخل و خارج پیکسل از نمونه پیکسل های فریم قبلی استفاده می کند.
TXAA مخفف temporal anti aliasing است و متعلق به کمپانی انویدیا است. MLAA نیز مخفف morphalogical anti alissing است و متعلق به AMD است.

(supersampling anti aliasing)SSAA : این تکینیک دارای با کیفیت ترین و شفاف ترین تکنیک انتی الیازینگ است. اما در عین قوی بودن پردازش سنگینی دارد و در میان همه ی این تکنیک ها سنگین ترین است. این تکنیک نمونه های رنگی پیکسل ها را کاهش می دهد و در عین حال رزولیشن را بالا می برد، نتیجه تصویری بسیار شفاف تر و با سطوح و لبه های نرم است.

یرای درک بهتر انواع تکنیک های anti aliasing این ویدیو را ببینید.

در قسمت بعد با ادامه ی اصطلاحات و عناصر گرافیکی همراه شما خواهیم بود.
ادامه دارد…

احسان توسلی

گیم همیشه برای من دریچه ای رو به دنیاهای فانتزی بوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *