عناصر بازی های رایانه ای، گرافیک، قسمت چهارم

در این قسمت با ادامه ی اصطلاحات گرافیکی همراه شما هستیم.

۵-Anistorphic filtering : در این روش بافت ها و تکسچرها فیلتر می شوند و این باعث وضوح بالاتر بافت ها می شود. یکی دیگر از ویژگی های این تکنولوژی، مات و خیره کردن تکسچرهای دورتر از میدان دید است. این خاصیت درست مانند چشم انسان عمل می کند و ایجاد این تکنیک در بازی ، به هر چه واقعی تر شدن بازی کمک می کند. حتما تابحال دقت کرده اید که وقتی در خیابان و سنگ فرشی قدم می زنید سطح رو به رویتان وضوح بیشتری نسبت به سطح مثلا ده متر جلوتر دارد. درست مانند این خاصیت.

۶-Ambient Occlusion: این یک تکنیک در سایه ها و نور پردازی است. کاری که این تکنولوژی می کند این است که با تیره کردن سایه ها خصوصا لبه ها ، و نقاط کوری که فاقد منبع نور هستند، باعث ایجاد سایه هایی طبیعی تر و با جزییات تر می شوند. این تکنیک بر خلاف anti aliasing که روی تمام لبه های اشیا عمل می کند، تنها روی سایه ها و نقاط تاریک عمل می کند و بر خلاف anti aliasing پردازش سبکی دارد و فشار کمی به سیستم شما وارد می کند.
این تکنیک در سه سطح انجام می شود:
SSAO : این روش همان روش معمولی سایه هاست . مخفف screen space ambient occlusion است و پیکسل های دور از منبع نور را تیره می کند.
HBAO : این روش یک درجه بالاتر از روش فوق است و جزییات سایه ها را با افزایش نمونه پیکسل ها زیاد می کند و پردازش سنگینی دارد.
Bloom: تمرکز این تکنیک بر روی ایجاد منبع نور واقعی تر است. منبع نور شدید تر شده و جلوه و بازتاب نور در موقعیت های مختلف شبیه سازی می شود. یکی از کاربرد های این تکنیک همان طور که احتمالا در بازی های مختلفی دیدید، بازتاب نور از اشیا و عبور پرتوی نور از پنجره و … است.

۷-Motion Blur : همان طور که از نامش پیداست این تکنیک بافت های میدان دید را در حین حرکت تار می کند. این نیز یک تکنیک و حرکتی جهت واقعی تر شدن بازی است. درست همان طور که اگر سرتان را تند به اطراف حرکت دهید اطرافتان تار می شود. این جلوه معمولا کاربرد زیادی ندارد و اکثر گیمر ها علاقه ای به ان ندارند. خصوصا در بازی هایی که فریم ریت و سرعت بسیار مهم است این ویژگی باعث کندی حرکت و بعضا لگ می شود و تمرکز را کم کی کند.

Tessellation : اگر از سیستم قدرتمندی استفاده می کنید و گرافیک بازی برایتان اهمیت زیادی دارد، این آپشن را از دست ندهید. این آپشن جزییات بافت ها و سطوح رو تا حد زیادی بالا می برد و نتیجه تصویری شفاف است. این افزایش کیفیت با افزایش پولیگان ها یا چند ضلعی ها انجام می شود و طبیعتا هر چه چند ضلعی ها بیشتر باشد تصویری واضح تر و نرم تر داریم. این اپشن عمق زیادی به بافت ها می دهد حافظه ی زیادی هم مصرف می کند.

Depth of Field: این تکنیک عمق میدان را افزایش می دهد. به این صورت که مرکز تصویر شفاف شده و پس زمینه ها و کناره ها تار می شوند، انگار تصویر حاصل نگاه کردن به یک عدسی مقعر است. در بازی های شوتر که قصد دارید عمق میدان را با جزییات بیشتری ببینید می تواند مفید باشد.

Shadow Quality: این آپشن درباره کیفیت و فیزیک سایه هاست. علاوه بر بالا بردن کیفیت سایه ها، حرکت سایه ها را طبق فیزیک اجسام تنظیم می کند. این تکینیک جلوه ی خوبی دارد به شرط آنکه سیستم شما از عهده ی پردازش سنگین و افت فریم ان بر اید!

احسان توسلی

گیم همیشه برای من دریچه ای رو به دنیاهای فانتزی بوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *